- Zdarzenia

13 Kierowców na „Podwójnym Gazie”

„Niestety  początek roku pokazuje, że na drogach naszego miasta ciągle można spotkać kierowców, którzy nie zważając na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego wsiadają za kierownice na „podwójnym gazie”. Z tym zjawiskiem skutecznie walczą zabrzańscy policjanci, którzy od początku roku ujawnili już 13 takich kierowców.

W ciągu pierwszych 12 dni nowego roku zabrzańscy policjanci ruchu drogowego ujawnili, aż trzynastu nietrzeźwych kierujących. Ostatni z nich to 31-latek, który mając prawie dwa promile alkoholu w organizmie, wjechał swoim Oplem w drzewo na ulicy Makoszowskiej. Do zdarzenia doszło w poniedziałek krótko po godzinie 13.00. Policjanci przez godzinę prowadzili czynności, a ruch drogowy w tym miejscu prowadzony był wahadłowo.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.”

Źródło: KMP Zabrze
Fot. Poglądowe