- Zdarzenia

Dwie skoordynowane akcje drogówki

„W miniony weekend zabrzańscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili, aż dwie skoordynowane akcje. Pierwsza z nich odbyła się w sobotę i dotyczyła stosowania pasów bezpieczeństwa, które mają bardzo istotny wpływ na minimalizowanie skutków zdarzeń drogowych. Pasy bezpieczeństwa utrzymują nas bowiem na fotelu i w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę pozwalają wytracić prędkość wraz z samochodem. Przytrzymują nas również w bezpiecznej pozycji w przypadku dachowania pojazdu. W trakcie tych działań policjanci ujawnili, aż 119 wykroczeń dotyczących niestosowania pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów.

Z kolei w niedziele przeprowadzona została akcja prędkość. Działania te ukierunkowane były na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Nadmierna prędkość jest bowiem jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. W trakcie działań, aż dwóm kierowcom odebrano prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h więcej niż dopuszczalny limit. Łącznie ujawniono 76 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości.

W trakcie działań policjanci nie dopuścili również do nielegalnych wieczornych wyścigów w rejonie zabrzańskiej strefy ekonomicznej. Uliczne wyścigi są niebezpieczne, a branie w nich udziału oraz świadome stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych – to już przestępstwo. Pamiętajmy, że ruch na tych ulicach dla innych osób odbywa się normalnie, więc pozostaje pytanie, co takiego musi się wydarzyć, by ci, którzy uwielbiają smak adrenaliny, oprzytomnieli i zaczęli ścigać się w miejscach do tego przystosowanych.”

Źródło: KMP Zabrze