- Wydarzenia

Kolejne spotkania profilkatyczne w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”

Policyjni profilaktycy z zabrzańskiej Komendy, przez całe wakacje prowadzą spotkania w ramach akcji: „Bezpieczne wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W czasie prelekcji policjanci radzą jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą oraz unikać innych potencjalnych zagrożeń podczas wakacyjnego wypoczynku.

Tym razem, mundurowi z zabrzańskiej komendy odwiedzili basen Aquaris przy ulicy Kopernika. Oprócz profilaktyków zajęcia prowadzili również policjanci z Wydziały Ruchu Drogowego zabrzańskiej komendy. W czasie spotkania jego uczestnicy zdobywali wiedzę dotyczącą tego, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, w górach czy też spędzając wakacje w mieście. Podczas zajęć dzieci otrzymała kolorowanki oraz drobne upominki.

Spotkanie zostało zorganizowane w myśl ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” i”Bezpieczne Wakacje”. Głównym celem tej akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć.

Pamiętajmy:

Spędzając czas w górach lub nad wodą korzystajmy jedynie z wyznaczonych szlaków oraz strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosujmy do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych. Przed wyjściem w góry zapoznajmy się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie (np. prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, podręczną apteczkę oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi).

Wchodząc do wody, zwracajmy uwagę na znaki i tablice informacyjne. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, stosujmy się również do uwag i zaleceń ratownika. Unikajmy kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku, zachowajmy również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Korzystajmy tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się na brzegu dzieci.

Fot. KMP w Zabrzu
Źródło: KMP w Zabrzu