- Zdarzenia

Kolizja strażackiej drabiny

W dniu 29.04 2020 roku o godzinie 16:25 do Dyżurnego Policji wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu specjalnego drabiny z samochodem osobowym na ulicy Chopina w Zabrzu-Mikulczycach.

Na miejsce skierowano patrol Policji, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz zawrócono 3 zastępy JRG Zabrze udające się do zgłoszenia dotyczącego alarmu monitoringu przeciwpożarowego.

Po przybyciu na miejsce potwierdzono zgłoszenie. Według wstępnych ustaleń 25-letnia mieszkanka Zabrza kierując samochodem osobowym marki Audi, chcąc wyjechać z parkingu supermarketu mieszczącego się przy ulicy Chopina skręcając w lewo wymusiła pierwszeństwo przed jadącym do zgłoszenia z sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi pojazdowi specjalnemu drabinie należącej do JRG Zabrze.

W wyniku zderzenia samochodu osobowego z wozem strażackim samochód osobowy uderzył dodatkowo w pojazd marki Seat który czekał na przeciwległym pasie chcąc skręcić na parking supermarketu.

W zderzeniu poszkodowana została kierująca Audi, została ona zabrana przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. Kierująca była trzeźwa. Ruch na ulicy przez dwie godziny został całkowicie wstrzymany.

Działania strażaków polegały na wydostaniu poszkodowanej osoby za pomocą sprzętu hydraulicznego, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Na miejscu zdarzenia pojawił się również Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu st. bryg. Kamil Kwosek oraz Grupa Operacyjna Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Uszkodzony pojazd specjalny drabina przetransportowany został na teren Komendy Miejskiej za pomocą samochodu Ratownictwa Technicznego „MegaCity” ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego z Dąbrowy Górniczej.

Siły i Środki:
671[S]21 – GBA – JRG Zabrze
671[S]22 – GBAPr – JRG Zabrze
671[S]25 – GCBA – JRG Zabrze
671[S]51 – SD – JRG Zabrze – Uszkodzony w kolizji
671[S]90 – SLRr – JRG Zabrze
670[S]90 – SLOp – KM PSP Zabrze
220[S]94 – SLOp – KW PSP Katowice – Grupa Operacyjna
441[S]49 – SCRd – JRG Dąbrowa Górnicza
S04 38 – Zespół (P) – Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe
Policja