- Zdarzenia

Nietrzeźwa spowodowała kolizję!

Miała ponad 1,5 promila alkoholu we krwi i wsiadła za kierownicę swojego renault. Jadąc na parkingu, przy sklepie spowodowała kolizję. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Sprawczyni zdarzenia, 43-letnia mieszkanka Zabrza odpowie za swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Grozi jej za to do 2 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w sobotę krótko po godzinie 13.00. Kierująca renault na parkingu przy ulicy Bytomskiej 25 zderzyła się ze skodą. Na miejsce wezwano policjantów ruchu drogowego. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że sprawczyni kolizji ma ponad 1.5 promila alkoholu w organizmie. Kobieta straciła już prawo jazdy, a teraz odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Źródło: KMP Zabrze
Fot. Poglądowe