- Inne

Ochotnicy zza miedzy

Na co dzień na naszej stronie można przeczytać o jednostkach OSP z terenu Zabrza, lecz z powodu na zróżnicowanie terenu nieraz pisaliśmy również o działaniach kilku jednostek spoza naszego rejonu.

W tym artykule chcielibyśmy wspomnieć o wyjątkowej dwójce z nich.

Jedną z nich jest Ochotnicza Straż Pożarna w Bytomiu – Stolarzowicach, najczęściej wyjazdowa jednostka ze wszystkich jednostek poza Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym w Polsce. W zeszłym roku dysponowani do zdarzeń 237 razy! 1/4 ich wyjazdów skupia się na pożarach. Jednostka posiadająca 20 aktywnych członków w tym strażaków zawodowych oraz ratowników medycznych.

Mimo oddalenia o prawie 10 kilometrów od jednostki dysponującej oraz ścisłego centrum miasta, często interweniują na terenie całego miasta. Swoją gotowość operacyjną opierają o dyżury, całym zastępem czekają w remizie informując o tym jednocześnie dyżurnego Komendy Miejskiej PSP, oczekując aż zawyje alarm.

Drugą jednostką jest natomiast Jedną z nich jest Ochotnicza Straż Pożarna w Wieszowie znajdująca się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, najczęściej dysponowana do zdarzeń drogowych z powodu na zlokalizowanie jednostki, albowiem w rejonie operacyjnym jednostki znajdują się dwie Drogi Krajowe oraz jedna Autostrada. Tylko w zeszłym roku interweniowali 112 razy z czego 76% stanowiły Miejscowe Zagrożenia!

Mimo liczebności jednostek OSP w powiecie Tarnogórskim – 34 jednostki – uplasowali się w ścisłej dziesiątce pod kątem liczby interwencji w minionym roku. W samej gminie Zbrosławice zajmują natomiast 3 miejsce!

Fot. OSP Stolarzowice & OSP Wieszowa