- Zdarzenia

Podali się za pracowników elektrowni – ukradli seniorowi 4000zł!

Policjanci z Komisariatu II policji w Zabrzu szukają złodziei, którzy w piątek, podając się za pracowników energetyki, pod pretekstem sprawdzenia instalacji okradli 85-latka w jego mieszkaniu. Mężczyzna stracił swoje oszczędności. Apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

W piątek do policjantów z Komisariatu III Policji w Zabrzu zgłosił się 85-letni zabrzanin, który poinformował, że przed godziną 12.00 do jego mieszkania przy ulicy Janika 22 przyszło dwóch mężczyzn podających się za pracowników elektrowni. Oszuści oznajmili, iż muszą dokonać sprawdzenia instalacji elektrycznej. Pokrzywdzony wpuścił mężczyzn do środka. Jeden z nich odwrócił jego uwagę, a w tym czasie drugi swobodnie poruszał się po mieszkaniu, udając, że sprawdza instalację elektryczną. Złodziejom z mieszkania seniora udało się ukraść 4000 złotych. 

Ostrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań obcych. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym.

Ostrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań osób obcych przedstawiających się jako pracowników administracji budynków i inkasentów. Kiedy osoba przedstawia się jako pracownik firmy lub urzędu, zawsze prośmy o okazanie legitymacji, bądź sprawdźmy to telefonicznie. W tego typu sytuacjach zawsze możemy również poprosić życzliwego sąsiada o pomoc, aby towarzyszył nam podczas takiej wizyty. Oszuści wykorzystują fakt, że starsi ludzie stosunkowo szybko nabierają zaufania do nowo poznanych osób i nawet jeśli słyszeli o podobnych kradzieżach, to nie biorą pod uwagę, że to właśnie na nich może być zastawiona pułapka.

O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję.