- Zdarzenia

Policjanci z zabrzańskiej trójki zatrzymali włamywacza

Policjanci z zabrzańskiej trójki zatrzymali 46-letniego mieszkańca Zabrza, który usiłował włamać się do altany na Rodzinnych Ogrodach Działkowych „Biała Róża”. Teraz policjanci ustalają do ilu wcześniej altanek sie włamał. Zatrzymanemu grozi nawet 10 lat więzienia.

Zdarzenia miało miejsce wczoraj około godziny 14.00. 46-latek wpadł, gdy podczas włamania zauważyli go odwiedzający działkę właściciele. Włamywacz został spłoszony i uciekł, jednak szybki telefon na numer alarmowy pozwolił policjantom na zatrzymanie sprawcy kilka chwil później. Teraz jego sprawą zajęli się kryminalni z zabrzańskiej trójki. Policjanci ustalają do ilu innych działek mężczyzna mógł się włamać. Zatrzymanemu grozi nawet 10 lat więzienia.

Policjanci ostrzegają oraz przypominają o kilku podstawowych zasadach jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem.

  • Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności.
    Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub innym ogólnodostępnym miejscu. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna altanki.
  • Sporządźmy listę przechowywanych przedmiotów, zanotujmy ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne.
  • Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą zaś spostrzeżenia mogą być przydatne gdyby doszło do włamania.
  • Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Większość kradzieży dokonywana jest przez tzw. przygodnych znajomych.
  • Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności zainteresujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  • O włamaniu należy jak najszybciej powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów. Jeżeli jest to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą w znalezieniu sprawców włamania.

Źródło: KMP w Zabrzu
Fot. poglądowe ZABRZE112.pl