- Wydarzenia

Tour De Pologne ponownie w Zabrzu!

Tegoroczne Tour de Pologne odbędzie się w dniach 5-9 sierpnia i będzie pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Wyścig został skrócony z pierwotnie planowanych siedmiu do pięciu etapów. Wszystko z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez publiczności na startach i metach, bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej. Podobnie jak w tamtym roku, trasę wyścigu zabezpieczać będą służby ratownicze oraz porządkowe.

Drugi etap Tour de Pologne 2020 odbędzie się 6 sierpnia, to odcinek 151,5 km z Opola do Zabrza. Zawodnicy po przejechaniu 50 km wspinać się będą m.in. na Górę Św. Anny. Trzeci etap TDP o długości 203 km uczci setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II i kolarze przejadą na trasie z Wadowic do Bielska-Białej.

Podczas Tour de Pologne 2020 szczególnie upamiętniony zostanie zmarły rok temu na trasie polskich zmagań Belg Bjorg Lambrecht. Wyścig rozpocznie się minutą ciszy, a pamięć belgijskiego kolarza zostanie uczczona także poprzez specjalną klasyfikację jego imienia, dla najlepszego młodzieżowca. – Bjorg będzie z nami już zawsze, nigdy go nie zapomnimy. Decyzja o tym, by zastrzec numer 143 zapadła już kilka miesięcy temu, jednogłośnie. Ale chcemy kultywować tę pamięć na wiele sposobów – podkreśla Czesław Lang.

– Aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo musimy wprowadzić pewne niezbędne ograniczenia. Cały zespół włożył ogromny wysiłek w dostosowanie wyścigu do zasad podyktowanych tą wyjątkową sytuacją. Sport uczy szukać pozytywnych stron i chcemy, aby Tour de Pologne, pierwszy etapowy wyścig UCI World Tour po długiej przerwie, niósł takie pozytywne przesłanie – powiedział Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Źródło: twojezaglebie.pl