- Zdarzenia

Trwają działania „Bezpieczna autostrada A4”

Policjanci ruchu drogowego z Zabrza oraz innych miast na całej długości autostrady A4 prowadzą dziś działania „Bezpieczna autostrada A4”. Na najdłuższej autostradzie w kraju mundurowi kontrolować będą m.in. przestrzeganie limitów prędkości i zachowanie właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Wzmożone kontrole prowadzone będą przy wykorzystaniu nieoznakowanych radiowozów grupy Speed.

Wspólne działania policjantów mają na celu poprawę bezpieczeństwa na najdłuższej autostradzie w kraju. W ubiegłym roku tylko na śląskim odcinku A4 doszło do 19 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 30 zostało rannych.

Ponadto odnotowaliśmy 971 kolizji. Pamiętajmy, że na autostradach obowiązują dodatkowe przepisy drogowe. Od 1 czerwca ubiegłego roku kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem jadącym tym samym pasem. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Za wykroczenie to taryfikator przewiduje mandat w kwocie od 300 do 500 złotych.

W trakcie prowadzonej akcji policjanci sprawdzać będą między innymi, czy kierujący poruszają się z dozwoloną prędkością, zachowują odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu i czy stosują się do obowiązku jazdy prawym pasem ruchu.


Źródło: KMP w Zabrzu
Fot. poglądowe ZABRZE112.pl