- Zdarzenia

Trwają działania „Kaskadowy pomiar prędkości”

Dzisiaj zabrzańscy policjanci biorą udział w ogólnopolskich działaniach kontrolno-prewencyjnych. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych, stanowiących główne ciągi komunikacyjne w kraju. W trakcie działań policjanci zorganizowali kaskadowy pomiar prędkości na zabrzańskim odcinku DK88.

Kaskadowe pomiary prędkości prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach, przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim odcinku drogi. O skuteczności takiej taktyki działania przekonało się dzisiaj wielu kierowców. Jednak dwóch z nich wyjątkowo dotkliwie. 28-letni i 37-letni kierowcy renault dwa razy zostali zatrzymania za przekroczenie dozwolonej prędkości. Obydwaj mężczyźni, jadąc DK88 w kierunku Bytomia, przekroczyli dozwoloną prędkość, na początku odcinka pomiarowego gdzie zostali zatrzymani przez wykonujący tam pomiar prędkości patrol. Po zakończeniu kontroli i przyjęciu mandatów kierujący nie wyciągnęli wniosków i ponownie zbyt mocno wcisnęli pedał gazu. W efekcie kolejny patrol ustawiony na końcu odcinka pomiarowego znowu ich zatrzymał, a kierujący przejęli po drugim mandacie w ciągu zaledwie kilku minut.

Trwające działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy dozwoloną prędkość rażąco przekroczą, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Podczas działań policjanci przypomną uczestnikom ruchu, jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną, czyli taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest najczęściej bardzo dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Przestrzegamy wszystkich kierowców przed pośpiechem na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość, to prędkość dostosowana do własnych umiejętności, natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni i innych uwarunkowań, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali przed przejściami dla pieszych.

Źródło: KMP Zabrze
Fot. ZABRZE112.pl