- Zdarzenia

W trakcie działań „Prędkość” zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Dzisiaj, policjanci ruchu drogowego prowadzą kolejne działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Prędkość”. Nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. W trakcie działań zatrzymano też nietrzeźwego kierowcę. Do zatrzymania doszło na drodze krajowej numer 88. Zatrzymany to 36-letni kierowca forda który miał w organizmie 1,28 promila alkoholu.

Nadmierna prędkość oraz niedostosowanie prędkości do sytuacji na drodze należą do głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Obrażenia ciała, jakich doznają uczestnicy wypadków, często są poważne. Niejednokrotnie są to także zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego zabrzańscy policjanci z wydziałów ruchu drogowego, chcąc ograniczyć liczbę wypadków, do których dochodzi na drogach, a także zwiększyć bezpieczeństwo na terenie miasta, prowadzą dzisiaj działania „Prędkość”. W ramach działań mundurowi prowadzą pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Kierujący mogą ich spotkać nie tylko na ważniejszych ciągach komunikacyjnych, ale też wszędzie tam, gdzie według statystyk dochodzi do przekroczeń prędkości i niebezpiecznych wypadków. Działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Przypominamy!

Zgodnie z nowymi przepisami, za naruszenie przepisów o bezpieczeństwie pieszych przez kierujących pojazdem mechanicznym zapłacimy od 1500 – do 3000 zł. Za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy mandat karny wynosi 500 zł.

Zmieniły się również wysokości mandatów za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h:

·        przekroczenie prędkości 31-40 km/h – od 800 zł do 1600 zł

·        przekroczenie prędkości 41-50 km/h – od 1000 zł do 2000 zł

·        przekroczenie prędkości 51 60 km/h – od 1500 zł do 3000 zł

·        przekroczenie prędkości 61-70 km/h – od 2000 zł do 4000 zł

·       przekroczenie prędkości powyżej 70 km/h – od 2500 zł do 5000 zł

Cały taryfikator dostępny jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń


Źródło: KMP w Zabrzu
Fot. poglądowe ZABRZE112.pl