- Zdarzenia

Wywrócił się na motorowerze – był nietrzeźwy!

Zabrze. W poniedziałek, 29 sierpnia na ulicy Gdańskiej doszło do zdarzenia drogowego. Na miejscu interweniowały służby.

W poniedziałek (29.08) o godzinie 21:08 do oficera dyżurnego Policji wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Gdańskiej. Na miejsce skierowano służby — przekazuje nam mł. asp. Adam Strzodka z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu.

Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 36-letni mieszkaniec Zabrza kierując motorowerem doprowadził do wywrócenia się pojazdu na zakręcie. Policjanci ruchu drogowego przebadali mężczyznę alkomatem, jak się okazało miał blisko półtora promila alkoholu w organizmie. Wynik badania to 1,45 promila — dodaje Młodszy Aspirant.

W wyniku zdarzenia kierujący motorowerem doznał urazu głowy. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala przez przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego. Postępowanie w sprawie prowadzi Komisariat II Policji w Zabrzu — podsumowuje Strzodka.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.


Fot. poglądowe ZABRZE112.pl