- Zdarzenia

Pijany wjechał w drzewo – grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności!

Zabrze. W środę, 6 kwietnia na ulicy Bytomskiej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem jednego pojazdu, na miejscu pracują służby!

Wczoraj o godzinie 22:35 do oficera dyżurnego Policji w Zabrzu wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym mającym miejsce na ulicy Bytomskiej, na miejsce skierowano służby – przekazuje nam mł. asp. Sebastian Bijok, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu.

Po przybyciu na miejsce, zastano uszkodzony samochód osobowy znajdujący się na środku drogi, kierujący był poza pojazdem. Jak ustalili mundurowi, 23-letni kierujący samochodem osobowym marki Škoda będąc w stanie nietrzeźwości nie dostosował prędkości do panujących warunków, tym samym powodując kolizję najeżdżając na drzewo a następnie odbijając się swoim pojazdem kończąc swoją podróż na środku drogi – dodaje Młodszy Aspirant.

Po zbadaniu alkomatem okazało się, że 23-letni mężczyzna, który kierował samochodem, ma blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Wynik badania to 1,90 promila. Mężczyzna stracił już prawo jazdy, a teraz odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów – podsumowuje Oficer

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Siły i Środki: