- ŚLĄSK

Akcja „Bezpieczna Autostrada” A4 z użyciem Drona! [ZDJĘCIA]

Policjanci z województwa śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego, prowadzą działania „Bezpieczna autostrada”. Na autostradzie A4 mundurowi przy pomocy dronów, nieoznakowanych radiowozów oraz ręcznych mierników prędkości kontrolują przede wszystkim stosowanie się do zakazów wyprzedzania i korzystania z telefonu, przestrzegania limitów prędkości, zachowania właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu oraz czy podróżujący mają zapięte pasy.

Połączone działania w trzech województwach mają na celu poprawę bezpieczeństwa na najdłuższej autostradzie w kraju. Na śląskim odcinku autostrady A4 w ubiegłym roku doszło do 19 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 30 zostało rannych. Od początku tego roku odnotowaliśmy już 16 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 16 zostało rannych.

Podczas prowadzonej akcji policjanci  z komisariatu autostradowego oraz ruchu drogowego z Bytomia, Katowic, Zabrza, Rudy Śląskiej, wraz z mundurowymi z województwa małopolskiego oraz opolskiego kontrolują między innymi czy kierujący poruszają się z dozwoloną prędkością, stosuję się do obowiązku jazdy prawym pasem ruchu, zachowuje odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, przestrzega zakazów wyprzedzania i korzystania z telefonu, a także czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa. W działaniach wykorzystywane są nieoznakowane radiowozy grupy Speed oraz policyjny dron.

Policjanci w zaledwie godzinę wykryli ponad 40 wykroczeń, w większości były to przekroczenia prędkości, zdarzyły się również kierowcy bez uprawnień lub używający telefonu podczas jazdy. W samym województwie Śląskim w akcje zaangażowanych jest 18 patroli – przekazuje nam asp. Szymon Czysz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.