- Zdarzenia

Nocny pożar kamienicy w centrum miasta, spłonęło 250 m2 dachu. Na miejscu interweniowało 11 zastępów!

Zabrze. Dziś, 1 lutego w nocy doszło do poważnego pożaru w jednej z kamienic przy ul. Dworcowej, na miejscu interweniowało 11 zastępów, spłonęło ok. 250 m2 dachu!

01 lutego 2023 r. o godzinie 03:38 zabrzańscy strażacy otrzymali informację o pożarze dachu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ulicy Dworcowej 9. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Zabrza. Po przybyciu na miejsce potwierdzono, iż pożarem objęty jest dach czterokondygnacyjnej kamienicy, a w budynku przebywają ludzie.

Widząc, iż pożar bardzo szybko się rozprzestrzenia, na miejsce zadysponowano kolejne zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki OSP z Zabrza.

Niezwłocznie przystąpiono do ewakuacji lokatorów budynku, łącznie 14 osób w tym pięcioro dzieci. Ze względu na złe warunki atmosferyczne na miejsce został zadysponowany autobus, w którym lokatorzy budynku mogli się schronić na czas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Zabezpieczono miejsce zdarzenia i natychmiast strażacy przystąpili do gaszenia ognia w celu nierozprzestrzenienia się pożaru na sąsiednie budynki oraz do mieszkań znajdujących się na niższych kondygnacjach. Strażacy podali trzy prądy wody w natarciu na palący się dach (dwa po drabinach mechanicznych i 1 po klatce schodowej). Po opanowaniu pożaru strażacy przeszukali pogorzelisko oraz prowadzili prace rozbiórkowe dachu. Dodatkowo strażacy zabezpieczyli dach przed opadami atmosferycznymi folią ochronną mającą na celu ograniczenie strat w mieniu.

Dzięki szybkiej, sprawnej, ale również bardzo wyczerpującej akcji strażacy nie dopuścili do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie budynki oraz na część mieszkalną znajdującą się na niższych kondygnacjach.

Na miejsce przybył Komendant Miejski PSP w Zabrzu st. bryg Tomasz Bajerczak, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Zabrzu Pan Artur Nowakowski oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Pani Ilona Marczuk-Behr, która po oględzinach obiektu wyłączyła z użytkowania ostatnią kondygnację poddasza budynku.

Jedna z rodzin z dwóją dzieci, która zamieszkiwała w obiekcie, znalazła schronienie w hotelu, który zapewniła Gmina Zabrze. Pozostali lokatorzy nie potrzebowali lokali zastępczych, gdyż schronienie znaleźli u rodziny.

W wyniku zdarzenia spaliło się ok. 250 m2 dachu oraz poprzez spadające dachówki uszkodzone zostały dwa samochody osobowe, które były zaparkowane pod budynkiem.

W działaniach, które zostały zakończone przed godziną 11, brało udział w sumie 11 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Zabrza i Gliwic oraz jednostki OSP z Zabrza. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.

Tragedia dotknęła m.in. Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży „Wielka Flota Zjednoczonych Sił”, jak mówią: nie wiedzą jeszcze kiedy i czy w ogóle będą mogli wrócić do budynku.

Źródło: KM PSP Zabrze, ZABRZE112.pl
Fot. Gliwice112

Link do zrzutki dla poszkodowanych w pożarze: LINK!