- Inne

Nowy nabytek strażaków z OSP Makoszowy!

Pora na kilka słów o nowym nabytku strażaków z OSP Makoszowy. Jest to pojazd marki KAMAZ w zabudowie Bocar. Pojazd posiada kryptonim 677[S]20, jest to średni pojazd ratowniczo-gaśniczy (GBA). Wozi „na sobie” 3500l wody oraz 350l środka pianotwórczego, posiada autopompę o wydajności 1600l/min. Jest to pojazd typowo przeznaczony do jazdy w ciężkim terenie, posiada napęd 4×4. Załoga może liczyć 6 osób w układzie 1+1+4. Kwota pojazdu wyniosła 800 tysięcy złotych: 600 tysięcy zostało przekazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, 150 tysięcy zostało pozyskanych w Budżecie Obywatelskim, 50 tysięcy złotych zostało przekazanych przez Miasto Zabrze. Samochód został częściowo doposażony dzięki wsparciu lokalnych firm i osób prywatnych.

Teraz pora na kilka ciekawostek dotyczących pojazdu: jest to drugi samochód w Polsce z najnowszą wersją kabiny; jest to pierwszy samochód w Polsce z regulowanym hakiem umożliwiającym m. in. przypięcie przyczepki np. do ratownictwa wodnego (znajduje się ona na wyposażeniu jednostki); samochód posiada system zraszaczy oraz wyciągarkę.

Pojazd wyposażony jest w: lekki zestaw ratownictwa technicznego, plecakowe opryskiwacze spalinowe, opryskiwacz, podstawowy sprzęt burzący, zestaw ratownictwa medycznego PSP R-1 oraz AED, pompę szlamową, hydronetkę plecakową, armaturę wodno-pianową, szybkie natarcie o długości 60 metrów, zbiornik brezentowy, agregat prądotwórczy, pachołki ostrzegawcze, maszt oświetleniowy, aparaty ochrony dróg oddechowych, drabinę D10W.

no images were found