- Inne

Nowy pojazd strażacki na Śląsku – wyprodukowano tylko 8 takich!

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach wzbogaciła się o nowy pojazd, który przeznaczony jest do usuwania skażeń (dekontaminacji) przy zagrożeniach z zakresu CBRNE. Samochód stanowi wyposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno–Ekologicznego w JRG–2 Gliwice–Łabędy.

Ten specjalistyczny pojazd o nazwie DECON został wyposażony w zewnętrzny, mobilny moduł do dekontaminacji pianą aktywną (system DeFcon®), zewnętrzną kabinę do wstępnego usuwania skażeń, zespół pomieszczeń umożliwiających dekontaminację ratowników, pakiet środków ochrony indywidualnej i szereg specjalistycznych urządzeń, w tym do procesu fumigacji wewnętrznej i wykrywczo–pomiarowych. Pojazd posiada również zbiornik wody o pojemności 300 l, zbiornik na wodę podekontaminacyjną o pojemności 400l i instalację CWU. Proces dekontaminacji odbywa się pod kontrolą strażaka przebywającego w pomieszczeniu nadzoru, gdzie znajduje się m.in. kabina do dekontaminacji sprzętu wrażliwego i zespół urządzeń sterujących wyposażeniem pojazdu.

Firma WISS WAWRZASZEK dostarczy 8 takich samochodów do Komend PSP na terenie kraju (Warszawa, Łódź, Toruń, Poznań, Szczecin, Olsztyn, Nowa Sarzyna, Gliwice). Zakup tego pojazdu został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu KOLEJ. Wartość dostawy wyniesie 38 572 800,00 zł (cena jednostkowa pojazdu – 4 821 600,00 zł).

Specyfikacja techniczna:
Marka: Scania
Model: G410
Silnik: Euro 6DC13
Moc silnika: 410 KM
Skrzynia biegów: automatyczna
Kabina: dwuosobowa (1+1), z łóżkiem, klimatyzowana
Napęd: 4×4
Rozstaw osi: 5500 mm
Rocznik: 2021/2022
Zabudowa: WISS WAWRZASZEK Inżynieria Samochodów Specjalnych
Materiał zabudowy: kompozyt poliestrowy
Ilość przedziałów: 7+1 zewnętrzny pod tylną klapą
DMC: 18000 kg
Wymiary (długość/szerokość/wysokość): 11175 mm/2550 mm/3556 mm
Zbiornik na wodę czystą: 300 litrów
Zbiornik na wodę podekontaminacyjną: 400 litrów

Wyposażenie:
– Generator prądotwórczy napędzany od przystawki odbioru mocy. Moc generatora 50 kVA.
– Maszt pneumatyczny Firecco z zamontowaną kamerą PTZ Hikvision oraz czterema lampami LED o mocy 78W i o strumieniu świetlnym 8000lm każda. (2 Lampy ze światłem skupionym, dwie z rozproszonym).
– Układ ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji przedziałów służących do procesu dekontaminacji, dodatkowo wentylowany jest także przedział sprzętowy.
– Układ audio-wideo. 1 kamera PTZ na maszcie i 6 wewnątrz pomieszczeń do obserwacji procesów dekontaminacji. System audio umożliwia komunikację operatora z poszczególnymi pomieszczeniami pojazdu za pośrednictwem systemu SIP. Praca w trybie duplex i simplex w zależności od wybranej opcji.
– System stopni rozkładanych – wykonanych w taki sposób, aby nie był możliwy kontakt osoby skażonej z osobą po dekontaminacji. Pomieszczenie nadzoru także posiada swoje stopnie. System stopni wraz z dedykowanymi barierkami.
– Dwie windy załadowcze – boczna i tylna. Boczna do załadunku i rozładunku sprzętu w przedziale sprzętowym.
– Kabina dekontaminacyjna – zamontowana na klapie tylnej, wykonana z twardego PVC, wyposażona w system dysz, zamków i zapinek, służących do połączenia jej z brodzikiem na windzie. Kabina posiada system naciągów jak i układ jej składania. Kabina wyposażona w kamerę do podglądu strefy wokół, a także oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz włączane samoczynnie po otwarciu klapy.
– Układ rozprowadzenia tlenu do pomieszczenia rehab, wyposażony w 5 przyłączy do masek tlenowych, przełącznik butli zasilającej oraz manometr.
– Zsypy na ubrania wyposażone w zaczep na worki. Zsypy zamontowane w trzech pomieszczeniach, tak, aby przyspieszyć proces dekontaminacji. Zamykane zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz.
– Składane siedziska z tworzywa, łatwe do czyszczenia.
– Markiza na boku zabudowy rozkładana elektrycznie za pomocą pilota.
– Komora rękawicowa w pomieszczeniu nadzoru służąca do dekontaminacji urządzeń pomiarowych, sprzętu wrażliwego oraz cennych przedmiotów osobistych osób dekontaminowanych. Komora posiada dwie śluzy podawcze (z zewnątrz i wewnątrz pojazdu) oraz jedną wydawczą do pomieszczenia rehab. Komora wyposażona w odciąg, układ pneumatyczny, zlew oraz system interlock do blokowania poszczególnych śluz.
– Układ wodny ze zbiornikami na wodę brudną i czystą, wyposażony w podgrzewacze wody oraz w hydrofor. Układ zasila kran w blacie w pomieszczeniu nadzoru, kabinę natryskową (deszczownica i dysze) oraz posiada przyłącza do myjki wysokociśnieniowej. Pompa przystosowana do środków wykorzystywanych w procesie dekontaminacji służącą do odpompowywania wody zarówno z wewnątrz pomieszczeń, a także z brodzika w kabinie dekontaminacyjnej.
– Drzwi w przedziałach wyposażone w przyciski otwarcia i bezpieczeństwa, wyposażone w system elektrozamków.
– Okna przezierne do pomieszczeń, które nie są wyposażone w kamery. Przezierność okien sterowana z pomieszczenia nadzoru. Po wywołaniu alarmu, osoba nadzorująca może włączyć przeźroczystość szyb i mieć wgląd na sytuację w pomieszczeniach. W stanie normalnym szyba jest matowa.
– System automatycznych łańcuchów przeciwpoślizgowych
– Szafa na odczynniki chemiczne
– Oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz w systemie LED, zapewniające odpowiednią widoczność podczas przeprowadzania procesu dekontaminacji.
– Układ elektryczny wyposażony w inwerter i dodatkowe akumulatory do zapewnienia zasilania nawet po wyłączeniu generatora bądź zewnętrznego źródła zasilania. System dobrany tak, aby pracował min 4 godziny.
– Przedziały sprzętowe wyposażone w system regałów i półek do przewożenia specjalistycznego sprzętu. Przedział prawy zamykany klapą, przedział lewy żaluzją aluminiową.

Podziękowania kierujemy do Komendanta Miejskiego, Oficera Prasowego KM PSP Gliwice, oraz Dowództwa i Strażaków JRG-2 Gliwice za zgodę na sesje zdjęciową, uzyskane informacje oraz ogromną pomoc w realizacji sesji zdjęciowej.

Zapraszamy także do obejrzenia pozostałego wyposażenia wchodzącego w skład SGRChem-Eko Gliwice -> KLIK.

Materiał powstał we współpracy z naszym partnerem – CzerwoneSamochody.com.


Źródło: KM PSP Gliwice, WISS, CzerwoneSamochody.com
Fot. Filip Krupiński/ZABRZE112.pl