- Zdarzenia

Pijany wsiadł za kółko – spowodował kolizję!

W dniu wczorajszym zabrzańscy Policjanci interweniowali na skrzyżowaniu ulic Fitelberga i Moniuszki, zgłoszenie miało dotyczyć zderzenia dwóch pojazdów.

Wczoraj o godzinie 14:42 do oficera dyżurnego Policji wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem dwóch samochodów osobowych na skrzyżowaniu ulic Fitelberga i Moniuszki. Na miejsce skierowano patrol Policji – informuje na swojej stronie Policja.

Policjanci ustalili, że 49-letni kierujący samochodem marki Citroen będąc pod wpływem alkoholu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu. Tym samym doprowadził do zderzenia z pojazdem marki Toyota. – dodaje Policja.

W wydychanym powietrzu policjanci wykryli ponad półtora promila alkoholu, sprawcy grozi do dwóch lat więzienia.

KMP Zabrze

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.