- Inne

Podsumowanie piątkowych działań „Prędkość” – ujawniono 178 wykroczeń!

W ubiegły piątek w godzinach 6:00 do 22:00, na terenie naszego miasta zostały przeprowadzone działania „Prędkość”. Akcja miała charakter międzynarodowy i była koordynowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Działania te ukierunkowane były na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności przestrzeganie dozwolonej prędkości. Policjanci skontrolowali łącznie 185 pojazdów i ujawnili 178 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości.

Łamanie przepisów ruchu drogowego to niewątpliwie najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji, a także występowania zagrożenia na drogach. W szczególności dotyczy to nieprzestrzegania dozwolonych prędkości jazdy. Brawura za kierownicą może skończyć się tragicznie nie tylko dla kierującego. Nierzadko cierpią pasażerowie, inni użytkownicy dróg i piesi. Wypadek drogowy to również tragedia dla rodziny i najbliższych poszkodowanego. Dlatego też na terenie całego kraju policjanci drogówki przeprowadzili w piątek dziania pod nazwą „Prędkość”. Działania te ukierunkowane były na ujawnianie kierowców poruszających się z nadmierną prędkością. Kontrole prowadzone były z wykorzystaniem wideo rejestratorów oraz ręcznych mierników prędkości.

Również policjanci z Zabrza dbający o bezpieczeństwo na drogach wzięli udział w działaniach. Od godziny 6.00 aż do 22.00 w różnych rejonach Zabrza kontrolowali prędkość, z jaką poruszali się kierujący. Niestety kolejny raz okazało się, że na naszych drogach nie brakuje osób, które umyślnie łamią przepisy, narażając na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. W trakcie działań policjanci zabrzańskiej drogówki łącznie skontrolowali 185 pojazdów. Ujawniono 178 wykroczeń dotyczących przekroczenia prędkości.

Rekordzistą okazał się mieszkaniec Bytomia, który „pędził” z prędkością 136 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym przy ograniczeniu do 50 kilometrów. Kolejnym kierującym, który znacząco przekroczył dopuszczalną prędkość to mieszkaniec Rudy Śląskiej, który kierował z prędkością 102 kilometrów na godzinę przy ograniczeniu do 50. Obydwóm mężczyznom policjanci zatrzymali już prawo jazdy.


Przypominamy!

Zgodnie z nowymi przepisami, za naruszenie przepisów o bezpieczeństwie pieszych przez kierujących pojazdem mechanicznym zapłacimy od 1500 – do 3000 zł. Za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy mandat karny wynosi 500 zł.

Zmieniły się również wysokości mandatów za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h:
· przekroczenie prędkości 31-40 km/h – od 800 zł do 1600 zł
· przekroczenie prędkości 41-50 km/h – od 1000 zł do 2000 zł
· przekroczenie prędkości 51 60 km/h – od 1500 zł do 3000 zł
· przekroczenie prędkości 61-70 km/h – od 2000 zł do 4000 zł
· przekroczenie prędkości powyżej 70 km/h – od 2500 zł do 5000 zł

Cały taryfikator dostępny jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.


Fot. ZABRZE112.pl
Źródło: KMP w Zabrzu, KWP w Katowicach