Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach w kwietniu wzbogaciło się o nowy pojazd. Jest to motoambulans, który został zabudowany na BMW R 1200 GS. Karetka na dwóch kółkach została zakupiona w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Na wyposażeniu motocykla ratunkowego znalazły się leki, sprzęt opatrunkowy, sprzęt do zabezpieczania drożności dróg oddechowych, tlenoterapii i defibrylator. Od standardowej karetki, tej na czterech kółkach, różni się tym, że nie ma noszy. Cały pozostały, potrzebny sprzęt do zabezpieczenia poszkodowanego mieści w kufrach.
Obsadę dwukołowca stanowi oczywiście ratownik medyczny, tylko po prostu z uprawnieniami do prowadzenia motocykli.

Motocykl swoje dyżury na drogach śląskich miast rozpoczął 6 czerwca, od tego czasu wyjeżdża średnio 4 razy dziennie.
W 90% interwencji to ambulans na dwóch kółkach był pierwszy na miejscu zdarzenia. Czyli można powiedzieć, że zrealizowano nadrzędny cel – czyli szybsze dotarcie do pacjenta. Krótszy czas dojazdu jest m.in. możliwy dzięki mniejszym gabarytom, które umożliwiają, łatwe przedostanie się przez uliczne korki miast aglomeracji śląskiej. Różnicę możemy zaobserwować na zdjęciu obok.
W 61% interwencji ratownik z motocykla był w stanie samodzielnie udzielić pomocy poszkodowanemu i odwołać zadysponowany na miejsce tradycyjny Zespół Ratownictwa Medycznego.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy (czerwiec, lipiec, sierpień) karetka na dwóch kółkach wyjeżdżała 361 razy do zdarzeń. Były to zdarzenia na terenie Katowic, Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Mysłowic i Gliwic.
Jednoślad interweniuje przy najróżniejszych zdarzeniach, takich jak nagłe zatrzymanie krążenia, stany nagłe, zdarzenia drogowe ale przewijają się także mniej poważne przypadki.
Planowo jednoślad ma zakończyć swoje dyżury pod koniec września, ale wszystko zależy od panujących warunków atmosferycznych.

Gdańsk był miastem, które jako pierwsze w Polsce (w 2002 r.) wprowadziło do pogotowia ratunkowego motocykl ratownictwa medycznego.
W Bydgoszczy motoambulanse są na wyposażeniu systemu od kilku lat. Pierwszy taki motocykl, który miał skrócić czas dojazdu do osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, był prywatnym pojazdem przekazanym w darowiźnie Polskiemu Towarzystwu Ratunkowemu przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Motoambulansami zajmuje się także Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska. Organizacja ogólnopolsko buduje i udostępnia motocykle wolontaryjnie (nie pobiera za to żadnych pieniędzy) stacjom pogotowia. Jeden z motoambulansów znajduje się także na Śląsku, jednakże działa nie w Katowicach, a w Sosnowcu.