- Zdarzenia

Policyjny pościg za motocyklistą zakończony przestrzeleniem opony

23-letniemu piratowi drogowemu, który nie zatrzymał się do kontroli, nie posiadał wymaganych uprawnień oraz usiłował staranować jednego z mundurowych, grozi do 10 lat pozbawienia wolności i 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Pościg rozpoczął się w centrum Zabrza. Uciekinier został zatrzymany w Rudzie Śląskiej, gdzie na pustym parkingu policjant przestrzelił oponę w motocyklu.

Na naszą skrzynkę mailową otrzymaliśmy fragment nagrania z pościgu!

W sobotę po godzinie 17.00 w trakcie pełnienia służby na terenie Zabrza policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego na ulicy 3-go Maja zauważyli motocykl, który posiadał nieprawidłowo zamontowaną tablicę rejestracyjną. Mundurowi podjęli próbę zatrzymania kierującego motocyklem, włączając sygnały świetlne i dźwiękowe. Motocyklista nie zwolnił i rozpoczął ucieczkę przed policjantami, popełniając przy tym wiele wykroczeń, oraz stwarzając realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, w tym pieszych, gdy uciekając, jechał chodnikiem. Motocyklista ignorował polecenia wydawane przez interweniujących policjantów i uciekał w stronę Rudy Śląskiej, jadąc ulicą Paderewskiego. Po wjechaniu do Rudy Ślaskiej uciekał ulicami Kokota i 1-go Maja. Pościg zakończył się na pustym parkingu przy ulicy Ogrodniczej w Rudzie Śląskiej, gdzie policjanci odcięli motocykliście drogę ucieczki. Mężczyzna nie chciał jednak się poddać i kiedy jeden z policjantów wychodząc z radiowozu próbował go zatrzymać, ten ruszył w jego kierunku motocyklem, nie reagując na wydawane polecenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjant wykorzystał do zatrzymania motocykla broń służbową, oddając w kierunku pojazdu jeden strzał. To pozwoliło na skutecznej jego zatrzymanie.

Zatrzymany 23-latek tłumaczył się policjantom, że uciekał przed nimi, ponieważ nie miał uprawnień do kierowania motocyklami oraz chciał sprawdzić, czy uda mu się uciec.

23-latek, który świadomie nie zatrzymał się do kontroli drogowej, popełnił czyn, który jeszcze niedawno był kwalifikowany jako wykroczenie. Od 1 czerwca 2019 roku weszły w życie przepisy zaostrzające kary wobec piratów drogowych i pijanych kierowców. Nowe przepisy mówią, że kierowca, który świadomie zmusi policjantów do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się mimo stosowania sygnałów dźwiękowych i świetlnych, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie może też zakazać prowadzenie pojazdów nawet na okres 15 lat. Oprócz tego mężczyzna odpowie za czynną napaść na policjanta, ponieważ podczas próby ucieczki usiłował jednego z nich staranować motocyklem. Podejrzanemu grozi teraz kara nawet do 10 lat pozbawianie wolności.

Zabrzańscy policjanci poszukują osób pokrzywdzonych podczas pościgu za motocyklistą. Mężczyzna podczas ucieczki przed policjantami przez ulice Zabrza i Rudy Śląskiej wykonywał manewry, które mogły zagrozić życiu lub zdrowiu osób postronnych. Osoby takie proszone są o kontakt z zabrzańską policją lub Prokuraturą Rejonową w Zabrzu.

Czynności w sprawie prowadzą policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Osoby mogące być pokrzywdzonymi w wyniku tego zdarzenia proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym zabrzańskiej komendy, numer telefonu: 47 8543 280, 47 8543 281, 47 8543 282 najbliższą jednostką Policji lub Prokuratura Rejonową w Zabrzu, numer telefonu: 32 271 32 91.

Źródło: KMP w Zabrzu
Fot. KMP w Zabrzu
Vid. Czytelnik