- ŚLĄSK

Śmiertelny wypadek przy wykopach – zginął mieszkaniec Zabrza!

Wczoraj (27.10) chwilę przed godziną 10 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach wpłynęło zgłoszenie o wypadku przy pracy przy ulicy Ciesielskiej w Gliwicach-Ostropie.

Na miejsce skierowano zastępy z JRG Gliwice, JRG-2 Gliwice-Łabędy, JRG Knurów oraz dwie jednostki OSP: Ostropa i Kozłów. Po przybyciu na miejsce potwierdzono zgłoszenie oraz zadysponowano Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Jastrzębia Zdroju.

Przy zdarzeniu pracowała również Grupa Operacyjna Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Policja, Prokuratura oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

Działania wydobywcze były skomplikowane między innymi z powodu na brak możliwości użycia ciężkiego sprzętu, całość odbywała się za pomocą sprzętu podręcznego. Podczas prac cały czas istniało zagrożenie kolejnych osunięć gruntu.

Około godziny 17.30 ratownicy dotarli do ciała. Jednak odkopać ofiarę wypadku udało się dopiero przed 20.00, był to 33-letni obywatel Ukrainy, czasowy mieszkaniec Zabrza. Lekarz obecny na miejscu stwierdził zgon.

Policja, prokuratura i PIP będą wyjaśniać teraz przyczyny i okoliczności wypadku oraz formalnoprawne aspekty zatrudnienia pracownika, w tym dopełnienia przez pracodawcę obowiązków w zakresie szkoleń stanowiskowych i BHP.


Fot. Główne sosnowiecnasygnale.pl (poglądowe)
Fot. KMP w Gliwicach

Źródło: KMP w Gliwicach | Gliwice 112