- ŚLĄSK

Próba samobójcza, oddane strzały, rozbite auta – szczegóły gliwickiego pościgu!

Gliwice. W czwartek, 21 kwietnia na ulicy Pszczyńskiej doszło do policyjnego pościgu, który zakończył się dwiema kolizjami. Mężczyzna zranił się nożem i stanowił realne zagrożenie dla osób trzecich. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR.

Zdarzenie zaniepokoiło przede wszystkim kierowców. Świadkowie słyszeli strzał z broni palnej, widzieli policjantów, przeczesujących okoliczne nieruchomości, oraz liczne radiowozy, wozy straży pożarnej i lądujący śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego.

Wszystko zaczęło się około godziny 17.30 na jednokierunkowym odcinku ulicy Pszczyńskiej. Kryminalni zamierzali zatrzymać niebezpiecznego, podejrzanego mężczyznę do prowadzonego postępowania przygotowawczego. Wybrali miejsce optymalne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Kierowca opla, wiedząc, że ma do czynienia z policjantami, znacznie przyśpieszył, po czym celowo uderzył i zepchnął nieoznakowany radiowóz. Prowadził jedną ręką, zaś w drugiej trzymał kuchenny nóż, który przykładał sobie do szyi. Nie panując nad autem, uderzył w samochód marki BMW i ta kolizja uniemożliwiła mu dalszą jazdę.

Wydawać by się mogło, że zdarzenie zakończy ucieczkę. Zakrwawiony w okolicy szyi rosły gliwiczanin stawiał jednak opór, wymachując nożem w kierunku interweniujących funkcjonariuszy. Ponieważ nie reagował na polecenia i nie zamierzał odrzucić noża, policjant zmuszony był do oddania strzału taserem. Furiat upadł na jezdnię, ale zerwał z siebie elektrody i rzucił się do ucieczki, wbiegając na prywatną posesję. Z uwagi na realne zagrożenie dla osób trzecich, policjant próbował powstrzymać mężczyznę, oddając w górę strzał ostrzegawczy. Ewidentnie będący w amoku człowiek nie zareagował i wbiegł na teren przydomowego ogródka.

W tym czasie przybyło wsparcie – inne patrole kryminalne. Rozpoczęto sukcesywne przeczesywanie posesji – uciekiniera znaleziono przy drzewie, przykrytego metalową taczką.

Policjanci natychmiast zauważyli, że mężczyzna utracił dużo krwi z zadanej sobie rany ciętej. Przystąpiono do udzielania pomocy. Na miejsce przybył także śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego, który przetransportował 25-latka do jednego ze śląskich szpitali.

Natychmiast wszczęto procedurę obiektywnego zbadania wszystkich okoliczności i zabezpieczenia dowodów – to normalne działanie w takich sytuacjach. Na miejsce wezwano prokuratora, przedstawiciela kierownictwa gliwickiej komendy oraz funkcjonariuszy zespołu kontroli.

Nadmienić należy, że w trakcie działań pościgowych nikt, oprócz wspomnianego zatrzymanego mężczyzny, nie doznał obrażeń.

Źródło: KMP Gliwice
Fot. Gliwice Na Sygnale