- Zdarzenia

Zapłaciła 9 razy skradzioną od znajomego kartą!

Policjanci z Komisariatu I Policji w Zabrzu zatrzymali kobietę, która ukradła znajomemu kartę bankomatową i użyła jej 9 razy w sklepie płacąc za swoje zakupy. Kobieta odpowie za włamanie się na konto i kradzież pieniędzy. Grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Komisariatu I  Policji w Zabrzu zatrzymali 46-letnią kobietę, podejrzaną o kradzież karty płatniczej i jej użycie. Z ustaleń mundurowych wynika, że mieszkanka Zabrza znała właściciela karty. Jednak znajomość niebyła na  tyle zażyła, aby kobieta powstrzymała sie od kradzieży gdy nadarzyła sie do tego okazja. Kobieta najpierw dokonała kradzieży karty, a następnie poszła do sklepu i użyła jej 9 razy w krótkich odstępach czasu. Podejrzana cudzą kartą zapłaciła za swoje zakupy. W tym wypadku wartość zakupów nie ma  znaczenia, gdyż jest to traktowane jak kradzież z włamaniem, a takie przestępstwo nie jest czynem przepołowionym. Dlatego niezależnie od wartości zakupu będzie to traktowane jak przestępstwo. 

Przybliżenie karty płatniczej do terminalu skutkuje uzyskaniem dostępu do rachunku bankowego właściciela karty, dochodzi zatem do przełamania bariery elektronicznej w systemie bankowej płatności bezgotówkowej. Jeżeli czyni to osoba nieuprawniona, która weszła w posiadanie karty wbrew woli jej właściciela, w celu dokonania płatności za określony towar lub usługę, dokonuje kradzieży z włamaniem.

Zatrzymanej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KMP Zabrze