- Inne

Podsumowanie akcji „Wszystkich Świętych”

Zabrzańscy policjanci podsumowali działania związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych. W okresie od 28 października do 1 listopada na ulicach naszego miasta nie doszło w tym czasie do żadnego wypadku. Niestety kilku kierowców postanowiło wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Policjanci biorący udział w działaniach są pewni, że było to jedno z bezpieczniejszych świąt Wszystkich Świętych. Na ulicach Zabrza od 28 października do 1 listopada nie odnotowano żadnego wypadku. W trakcie działań doszło do 37 kolizji, więc ich ilość nie przekroczyła ilości zdarzeń, do jakich na co dzień dochodzi na ulicach naszego miasta. Zatrzymano 5 osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę „na podwójnym gazie”.

Na kierujących odwiedzających groby swych bliskich czekało w tym roku znacznie mniej utrudnień niż w roku ubiegłym- w rejonach cmentarzy zorganizowano dodatkowe parkingi, a łącznie 4 świąteczne dni spowodowały, że liczba odwiedzających nekropolie w jednym czasie znacznie się zmniejszyła w stosunku do lat, kiedy dzień Wszystkich Świętych był jedynym wolnym dniem w ciągu pracującego tygodnia. Policjanci pełniący służbę w rejonach cmentarzy zaobserwowali również mniejszą liczbę nieprzyjemnych incydentów spowodowanych nerwowym zachowaniem kierowców i brakiem cierpliwości – osoby znajdujące się w pobliżach cmentarzy – tak kierujący, jak piesi – byli dla siebie nawzajem bardziej wyrozumiali i stosowali się do poleceń policjantów kierujących ruchem w rejonach nekropolii.

Wcześniej zapadający zmrok sprawia, że pieszy idący poboczem, w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy praktycznie niewidoczny. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia. Wielu tragediom można by zapobiec, gdyby pieszy miał choćby mały element odblaskowy. Dlatego aby przypomnieć pieszym o bezpieczeństwie, przy zabrzańskich cmentarzach policjanci rozdawali odblask

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.


Fot. ZABRZE112.pl
Źródło: KMP w Zabrzu