- Zdarzenia

Wybuch gazu na Struzika!

O godzinie 17:27 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Zabrzu wpłynęło zgłoszenie o wybuchu na drugim piętrze 10-piętrowego bloku przy ulicy Struzika 6 na Zaborzu. Na miejsce zadysponowano 17 zastępów Straży Pożarnej, Zespoły Ratownictwa Medycznego, dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, patrole Policji.

Po dojeździe stwierdziliśmy, że pożarem objęte jest mieszkanie na 2 piętrze. Prawdopodobnie doszło tam do wybuchu gazu. Jedna osoba prawdopodobnie na skutek wybuchu została wyrzucona z tego mieszkania przez okno, znajdowała się poza budynkiem – mówi st. bryg. Tomasz Bajerczak Komendant Miejski PSP w Zabrzu.

W wyniku wybuchu poszkodowana została także osoba przebywająca w sąsiednim lokalu.

Działania strażaków na miejscu polegały na podaniu prądów gaśniczych z zewnątrz i od wewnątrz budynku. Następnie przeszukując pion klatki schodowej, na którym znajduje się mieszkanie objęte pożarem, przeprowadziliśmy ewakuacje 20 osób. 15 osób zostało ewakuowanych klatką schodową, 5 osób ewakuowano przy użyciu drabiny mechanicznej – dodaje Bajerczak.

Policjanci pomagają przy ewakuacji osób, które będą musiały spędzić noc poza swoimi mieszkaniami. Kiedy sytuacja związana z zabezpieczeniem tego miejsca będzie już opanowana, policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej rozpoczną działania zmierzające do ustalenia przyczyn tego wybuchu – mówi sierż. sztab. Sebastian Bijok z KMP Zabrze.

Dla ewakuowanych osób podstawiono autobus, zapewniono dla nich także miejsca noclegowe w hostelu Guido oraz w hotelu przy zabrzańskiej hali Pogoń.

W wyniku wybuchu doszło także do uszkodzenia ścian budynku oraz zniszczone zostały okna mieszkania, w którym doszło do wybuchu, oraz sąsiednich mieszkań.

1 kwietnia zmarł 34-letni lokator mieszkania, w którym doszło do wybuchu.

SiS:
220[S]90 – KW PSP Katowice
452[S]82 – JRG 2 Gliwice-Łabędy
571[S]51 – JRG 1 Ruda Śląska
572[S]21, 25 – JRG 2 Ruda Śląska
621[S]43 – JRG Świętochłowice
670[S]82, 90 – KM PSP Zabrze
671[S]21, 22, 25, 51, 90 – JRG Zabrze
677[S]20 – OSP Makoszowy
679[S]21 – OSP Mikulczyce
679[S]25 – OSP Kończyce
Ratownik-4, Ratownik-6 Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Zespoły Ratownictwa Medycznego
Policja
Nadzór Budowlany
Pogotowie Gazowe
Pogotowie Energetyczne