- Zdarzenia

Sylwestrowy pożar poddasza – gasiło go 31 strażaków!

W sylwestrowy wieczór przy ulicy Szybowej 5A doszło do pożaru dachu budynku mieszkalnego, na miejscu pracowało 10 zastępów JOP.

31 grudnia o godzinie 17:50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Zabrzu wpłynęło zgłoszenie o pożarze dachu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ulicy Szybowej 5A. Na miejsce zadysponowano 1 zastęp KM PSP w Zabrzu, 6 zastępów JRG Zabrze, zastęp OSP Mikulczyce, zastęp OSP Makoszowy, zastęp OSP Grzybowice – informuje st. kpt. Wojciech Strugacz Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego PSP W Zabrzu.

Po przybyciu na miejsce potwierdzono, iż pożarem objęta jest część dachu obiektu, a z budynku przed naszym przybyciem ewakuowały się 24 osoby. Zabezpieczono miejsca zdarzenia i natychmiast przystąpiono do gaszenia ognia w celu nierozprzestrzenienia się pożaru na resztę dachu. Strażacy podali trzy prądy wody w natarciu na palący się dach (po drabinie mechanicznej i 2 po klatkach schodowych). Równocześnie dowódca poprosił o zadysponowanie autobusu dla lokatorów, aby mieli możliwość schronienia się przed zimnem na czas akcji gaśniczej. Po opanowaniu pożaru strażacy przeszukali pogorzelisko oraz prowadzili prace rozbiórkowe dachu.

Dzięki szybkiej, sprawnej i wyczerpującej akcji strażacy nie dopuścili do rozprzestrzenienia się ognia na część dachu, która nie została objęta pożarem oraz na część mieszkalną znajdującą się poniżej poddasza.

Na miejsce przybyli również przedstawiciele Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z Zabrza, którzy po oględzinach obiektu wyłączyli obiekt z użytkowania. W związku z czym mieszkańcy znaleźli schronienie u swoich rodzin.

W wyniku zdarzenia spaliło się ok. 230 m2 dachu. Działania zakończono przed godziną 22, w działaniach brało udział 31 ratowników z JRG Zabrze oraz OSP Mikulczyce, Grzybowice, Makoszowy. Nie ustalono prawdopodobnej przyczyny pożaru – informuje Starszy Kapitan.

Link do zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych w pożarze: https://zrzutka.pl/6nd9x4

Siły i Środki:
670[S]90 – SLOp – KM PSP Zabrze
671[S]22 – GBAPr – JRG Zabrze
671[S]25 – GCBARt – JRG Zabrze
671[S]27 – GCBA – JRG Zabrze
671[S]51 – SCD – JRG Zabrze
671[S]90 – SLRr – JRG Zabrze
677[S]20 – GBA – OSP Makoszowy
679[S]21 – GBA – OSP Mikulczyce
679[S]23 – GBA – OSP Grzybowice
P515 – Policja
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego


Wcześniej pisaliśmy:

Przy ulicy Szybowej w Zabrzu trwa interwencja zabrzańskich strażaków związana z pożarem poddasza, na miejscu interweniują liczne jednostki!

Aktualizacja (godz. 21:35): Budynek został wyłączony z użytkowania, lokatorzy, łącznie 16 mieszkań znaleźli schronienie u swoich bliskich. Spaleniu uległa powierzchnia 230m2 dachu. Działania na miejscu zostały zakończone, ostatni zastęp wraca do bazy – informuje nas st. kpt. Wojciech Strugacz Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego PSP W Zabrzu.

Zgłoszenie otrzymaliśmy o godzinie 17:50, miało ono dotyczyć pożaru poddasza w budynku przy ulicy Szybowej, na miejsce zadysponowaliśmy zastępy. Po przybyciu na miejsce dzięki szybkiej akcji gaśniczej udało się opanować pożar zanim zdążył się bardziej rozprzestrzenić. Aktualnie trwają prace rozbiórkowe, na miejscu obecny jest również inspektor nadzoru budowlanego który zdecyduje o dalszych losach obiektu – przekazuje nam z miejsca zdarzenia st. kpt. Wojciech Strugacz Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego PSP W Zabrzu.

Fot. KM PSP w Zabrzu